Image

Smaki naszej historii

2017-06-07
Tarnobrzeg
Dnia: 2017-06-11
image

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega i Urząd Miasta Tarnobrzega zapraszają na IV Dzikowski Festiwal Nalewek, który rozpocznie się w niedzielę, 11 czerwca b.r., o godz. 12.00 w parku przy zamku hr. Tarnowskich w Dzikowie-Tarnobrzegu. Festiwal nawiązuje do tradycji właścicieli Dzikowa, hr. Tarnowskich, którzy w tutejszej Wytwórni Wódek i Likierów produkowali do 1939 r. słynne i cenione w kraju i Europie trunki.

 

W ramach festiwalu odbędą się konkursy na najbardziej wykwintne nalewki w kategoriach: nalewka z derenia, konkurs w formule otwartej (nalewki owocowe i kwiatowe) oraz konkurs publiczności im. Bronisława Burnatowicza, przedwojennego dyrektora Wytwórni.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursów czuwać będzie Kapituła Konkursowa pod przewodnictwem najlepszego polskiego „nalewkarza” Zbigniewa Sierszuły.

 

W programie Festiwalu znajdują się także wykłady związane z tematyką festiwalu. Prof. dr Svetlana Klymenko (Ukraińska Państwowa Akademia Nauk w Kijowie) wygłosi referat na temat pigwy i jej właściwości. Prof. Andrij Prokopiv (dyrektor Ogrodu Botanicznego we Lwowie) przybliży historię i losy tego ogrodu botanicznego, a Zbigniew Sierszuła opowie o tym „czym jest nalewka”. Festiwalowi tradycyjnie już towarzyszyć będzie kiermasz w produktami regionalnymi, ekologicznymi i tradycyjnymi, nalewkami i winami.

Zakończenie festiwalu odbędzie się o godz. 18.00 ogłoszeniem listy zwycięzców poszczególnych kategorii konkursowych.

 

Szczegóły dotyczące udziału w konkursach na stronie www.mhmt.pl

Czytaj również

2024-09-11

IX Podkarpacki Festiwal Szarlotki

2024-05-06

XVI Targi Żywności Tradycyjnej „Festiwal Podkarpackich Smaków”

2024-03-07

JARMARK WIELKANOCNY NA RZESZOWSKIM RYNKU

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego programy współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego