Image

Śródziemnomorska biesiada w Patio

2017-06-08
Rzeszów
Dnia: 2017-06-08
image

Jeszcze tydzień temu była tematem dyskusji, uwag, propozycji zmian. Od dzisiaj już możecie ją sami testować w Restauracji Patio w Grand Hotel Boutique (Rzeszów, ul. Dymnickiego 1A). Nowa karta menu – dzieło Szefa Kuchni Mariusza Szwerlugi – do oceny gości restauracji.

 

Już jej wstępna analiza wyraźnie wskazuje na wielki powrót do tradycji kuchni śródziemnomorskiej. Obecność owoców morza, sięganie po produkty rodem z basenu Morza Śródziemnego, jak i przepisy z tego obszaru, nie dają żadnych wątpliwości – mamy w Rzeszowie miejsce, gdzie przestrzeń i zawartość talerza pozwala nam fascynować się kulturą biesiadną południa Europy.

 

Na przystawki możemy wybierać pomiędzy krewetkami duszonymi na klarowanym maśle z czosnkiem, chili i świeżą pietruszką, Antipasti dla dwojga (zestawem włoskich wędlin: coppa, salami, szynka parmeńska, z dodatkiem serów: brie, camembert, lazur) czy carpaccio z ośmiornicy. Po to ostatnie sięgnąłem po raz pierwszy w życiu i już wiem, że dobrze zrobioną ośmiornicę warto wrzucić na talerz. Grzechem byłoby także nie wspomnieć o sałatce z grillowaną wołowiną marynowaną w sosie teriyaki na miksie sałat.

 

Z zupy polecam hiszpańską rybną na bazie dojrzałych pomidorów z łososiem, dorszem i owocami morza. Mocny akord karty to dania główne mięsne. Wybór duży, ale rolada z kurczaka nadziewana prażonymi migdałami i serem lazur z kaszą manną czy konfitowane udo kaczki na musie z czerwonej kapusty i pomarańczową polentą z glazurowanymi brzoskwiniami i sos calvados pozostanie na długo w naszej pamięci. Strzałem w dziesiątkę i nowością jest stinco di maiale – golonka po włosku (bez kości) z makaronem gnocchi, pieczonymi jabłkami w sosie z podgrzybków. Nowa jakość, zupełnie inne poczucie smaku, ale mimo to nadal jest to tak lubiana przez Polaków golonka.

Nowością jest także grillowany miecznik, salsa picante, z makaronem soba ze świeżymi pomidorami. Filet ma zwarte, chude mięso. Danie numer jeden tej karty jak dla mnie, od tego bym radził testowanie nowego menu.

 

Jak „południe” to musza być makarony, i jest ich sporo do wyboru: Linguini Aglio Olio, Garganelli w sosie carbonara z włoską pancettą i parmezanem grana padano, tagliolini z zielonym pesto, kurczakiem i rukolą, tagliatelle z cacciatore z królika czy spaghetti marinara z owocami morza.

A na koniec desery, w sumie kilka, ale ja polecam kataloński krem waniliowy. Po nim kawa i świat od razu staje się piękniejszy. I to na długo!

Czytaj również

2024-09-11

IX Podkarpacki Festiwal Szarlotki

2024-05-06

XVI Targi Żywności Tradycyjnej „Festiwal Podkarpackich Smaków”

2024-03-07

JARMARK WIELKANOCNY NA RZESZOWSKIM RYNKU

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego programy współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego