Kolbuszowa Restauracja C.K. Galicja

Kolbuszowa / Kolbuszowa Restauracja C.K. Galicja
  • obiad
  • kolacja
  • śniadanie
  • deser

Ulica Mickiewicza znajduje się w sąsiedztwie kolbuszowskiego Rynku, a jej część – przy której stoi kamienica – to pasaż wyłączony z ruchu samochodowego. Restauracja jest dwukondygnacyjna. W pomieszczeniu na parterze, do którego wchodzimy z ulicy, zaskoczy nas jego „mieszkalny” charakter. Znajdziemy tu obrazy lokalnych artystów, dawne rzemiosło artystyczne i rękodzieło, a także stare umeblowanie. Drugie pomieszczenie zajmuje podpiwniczenie, wejście do niego jest od tyłu, od strony małego ogrodu.

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Potrawy przygotowywane są na podstawie receptur zaczerpniętych z tradycji regionu. I tak sięgająca rodowodem Wiednia zupa ziemniaczana swoją recepturę ma w koszarach C.K. Austrii. Restaurację można określić jako „eldorado” pierogów. W karcie jest ich dziewięć rodzajów, ale oprócz klasycznych farszy na ruskie, albo z grzybami, kapustą czy kaszą niezwykle smaczne są zestawy z owocami, wśród których wyjątkowe są pierogi z malinami z syropem. Przepis na kotlet po polsku z kurkami pochodzi z kuchni Hubków w Niwiskach. Ale daniem, które pozostaje na długo w pamięci jest przekładaniec z chlebem, przepis z majątku Tyszkiewiczów w Weryni. Wykonany z chleba i mięsa wieprzowego, tradycyjnie wykorzystywany był podczas polowań na kaczki i kuropatwy.

Atrakcje

atrakcje

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej to skansen prezentujący kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś tereny płn. części obecnego Podkarpackiego, z przełomu XIX i XX w. Na niemal 30 ha eksponowanych jest ponad 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej. 

atrakcje

Są tu chałupy, budynki inwentarskie, stodoły, spichlerze, maneż, bróg, budynki przemysłów wiejskich: młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia, budynki użyteczności publicznej, a także kościół św. Marka Ewangelisty. Budynki przedstawione zostały w ich naturalnych relacjach i środowisku podobnym do tego, które im kiedyś towarzyszyło. Większość wnętrz mieszkalnych i gospodarczych urządzono sprzętami właściwymi dla danego miejsca i czasu, które jednocześnie opowiadają o codziennych zajęciach domowych Lasowiaków i Rzeszowiaków.

Restauracja C.K. Galicja jest czynna codziennie: poniedziałek–piątek w godz. 7.30–18.00, sobota–niedziela w godz. 7.30-15.00.

Dane teleadresowe: 36-100 Kolbuszowa, ul. Mickiewicza 15, +48 17 227 11 54, +48 605 438 473

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego programy współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego